Το πράσινο φως από το Υπουργείο Εμπορικής Ναυτιλίας έλαβε η εταιρεία SAOS για τη γραμμή Εύβοιας – Β. Σποράδων. Η ναυτιλιακή εταιρεία σύμφωνα με το ρεπορτάζ του posting.gr θα τοποθετήσει στο δρομολόγιο Μαντούδι – Σκιάθος – Σκόπελος – Αλόννησος ένα νέο της απόκτημα, το πλοίο NISSOS.
Η ακτοπλοϊκή σύνδεση της Εύβοιας με τα νησιά των Β. Σποράδων, θα ξεκινήσει τον Ιούλιο με το πλοίο NISSOS να εκτελεί δρομολόγια έως και τα τέλη Σεπτέμβρη.
Η μεγάλη αύξηση της κίνησης της πορθμειακής γραμμής Μαντούδι – Βόρειες Σποράδες οδήγησε την εταιρεία SAOS Ferries στην ναυτολόγηση του πλοίου ΝΙSSOS τετραπλάσιας χωρητικότητας σε αυτοκίνητα και με δυνατότητα διπλάσιας ταχύτητα.
Το πρώην Ισπανικό ταχύπλοο NISSOS είναι το νέο απόκτημα της Εταιρείας “SAOS FERRIES”της οικογένειας Φ.Μανούση
Τα χαρακτηριστικά του πλοίου: