Στη φυλακή οδηγήθηκε ένας 53χρονος ήδη κρατούμενος στις φυλακές Κορυδαλλού, που καταδικάστηκε από το Τριμελές Πλημμελειοδικείο Βόλου την περασμένη Παρασκευή σε 21 μήνες για τα κατά περίπτωση αδικήματα της, απειλής με επιλογή θύματος λόγω φύλου, της απόπειρας επικίνδυνης σωματικής βλάβης με επιλογή θύματος λόγω φύλου, και επικίνδυνης σωματικής βλάβης επιλογής θύματος λόγω φύλου.
Ο 53χρονος κρατούμενος μεταφέρθηκε από τις φυλακές Κορυδαλλού και ενώπιον του δικαστηρίου αρνήθηκε ότι ήταν αυτός για τις επιθέσεις πέρυσι στις 13 Ιουλίου 2023 σε βάρος δύο νεαρών κοριτσιών 23 και 24 ετών, ενώ μία εκ των θυμάτων του, ξαναέζησε τον εφιάλτη της επίθεσης, καθώς κλήθηκε ενώπιον της έδρας να τον αναγνωρίσει.
Ο κατηγορούμενος πλησίαζε γυναίκες και τις χτυπούσε είτε με τα χέρια είτε με τη ζώνη. Ο άνδρας καταδικάστηκε σε 21 μήνες φυλάκιση με έκτιση του συνόλου της ποινής χωρίς μετατροπή αυτής σε κοινωφελή εργασία ή σε χρηματική ποινή και δικαστικά έξοδα 600 ευρώ. Μάλιστα του αφαιρέθηκε μία ημέρα κράτησης.