Από το Δάσος Κουρί ως και τη Στοκχόλμη έτρεξαν οι δρομείς του ΣΔΥ Βόλου

Λάρισα: Κυκλοφοριακές ρυθμίσεις λόγω μετακόμισης

«Dream On Baby»: Παιδικές αναμνήσεις 33 καλλιτεχνών σε ένα βιβλίο

«Κατέβαλα όλη μου την προσπάθεια για να σπάσω τα...

Τιραμισού: Το πιο διάσημο ιταλικό γλυκό και η άγνωστη ιστορία του

Όταν σκέφτεστε την ιταλική κουζίνα, οι πρώτες σκέψεις που...

43 συμμετοχές, 24 στα 10 χιλιόμετρα και 19 στα 5χλμ είχε ο ΣΔΥ Βόλου το απόγευμα του Σαββάτου 1 Ιουνίου στον 8ο Λαϊκό Αγώνα Δρόμου Δάσους Κουρί. Οι διακρίσεις πολλαπλές, μάλιστα στα 5 χιλιόμετρα έγινε «κατάληψη» στο βάθρο των τριών νικητών γενικής κατάταξης, με τους Κώστα Νύκτα και Κώστα Σκοτίδη να τερματίζουν μαζί στην πρώτη θέση, και με τον Απόστολο Κουτσουμπέ να ακολουθεί 3ος. Τη 2η θέση στα 10χλμ κατέλαβε ο Νίκος Σιδηρόπουλος, την 3η στα 5χλμ η Ευδοξία Μπάρδα. Στις κατηγορίες τους στα 10 χιλιόμετρα, την 1η θέση πήραν οι Στέφανος Μουρογιάννης, Μιχάλης Άκερμαν, τη 2η θέση οι Δημήτρης Κουρτίδης, Χρήστος Αλεξανδρίδης, Κάλλη Σαράφη, και την 3η οι Τρύφωνας Καραμανλής, Μαρία Παπαδήμα, Τζώρτζια Ιωάννου, Μαριτίνη Ζιζάνη. Αναλυτικά ο απολογισμός των συμμετοχών :

31η Λίνα Παπακυριαζή 52:49

Εκτός από το Κουρί, το Σάββατο πρώτη μέρα του Ιουνίου οι αθλητές του ΣΔΥΒ έτρεξαν και σε άλλους αγώνες. Οι διεθνείς Μαραθώνιοι της Ευρώπης για το πρώτο μισό του έτους ολοκληρώθηκαν με τον Stockholm Marathon που έγινε το πρωί της 1/6 στη Σουηδική πρωτεύουσα. Ο Απόστολος Κοσμάς τερμάτισε σε 4 ώρες 39:44 την απόσταση των 42.195 μέτρων. Επίσης έτρεξε και στον πρωτότυπο αγώνα Sprint 100 μέτρων όπου σημείωσε χρόνο 15’’33.

Η Πανγυθειάδα 2024 έγινε στο Γύθειο της Λακωνίας το απόγευμα του Σαββάτου σε διαδρομή 5 χιλιομέτρων, με τον Γιάννη Σκάλκο να τερματίζει 39ος με 29:19.

Στην Αλεξανδρούπολη πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο το Διεθνές μήτινγκ Συνθέτων και Ατομικών αγωνισμάτων για Μάστερς αθλητές και αθλήτριες στίβου, με τη συμμετοχή αθλητών από Ελλάδα, Βουλγαρία και Ρουμανία. Τα χρυσά στα 100 και στα 200 μέτρα κατέκτησε ο Στράτος Συμεωνίδης την πρώτη μέρα (15’’04, 32’’19), και επανέλαβε την επιτυχία το πρωί της Κυριακής και στα 400 μέτρα (76’’89), πάντα στην κατηγορία M70.

Η δράση συνεχίστηκε την Κυριακή 2/6. Στο 4ο Karya Olympus Trail 2024 στην Καρυά Ολύμπου, την 5η θέση κατέλαβε ο Γιάννης Αργύρης με 2:52:46 στην κύρια απόσταση των 25 χιλιομέτρων. 28ος ακολούθησε ο Γιώργος Φασούλας με 3:43:02, 44ος και 2ος στην κατηγορία ο Ζήνωνας Λουλούδης με 4:13:00, 6η στις γυναίκες η Λίνα Παπακυριαζή με 5:52:05. Την 8η θέση κατέλαβε ο Γιώργος Κασιάρας με 1:36:43 στον παράλληλο αγώνα Tintata Trail 13km, την 42η ο Χαράλαμπος Ταγαρας με 2:08:45, την 68η ο Γιάννης Μυλωνάς με 2:27:06. Στο Karya Mini Trail 5km ο Νίκος Βαούτης ανέβηκε στο βάθρο της γενικής κατάταξης με τη 2η θέση (34:06), ενώ ο Γιάννης Βαούτης ήταν 9ος με 44:59.

Στην Κερασιά Κοζάνης έγινε ο 10ος Αγώνας Δρόμου Προφήτη Ηλία απόστασης 9.100 μέτρων. Ο Γιάννης Ζήσης τερμάτισε 1ος στην κατηγορία και 19ος συνολικά με 43:46. Ο Αμβρόσιος Δημητριάδης ακολούθησε σε 56:38.

Ο ΣΔΥ Βόλου με περίπτερο στο Skywalker Plus Festival Βόλος

Το Skywalker Plus Festival Βόλος θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 13 Ιουνίου από τις 18:00 έως τις 24:00, στη νότια πλευρά της παραλίας Βόλου και στο κτίριο Παπαστράτου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, με ελεύθερη είσοδο. Ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Βόλου θα είναι εκεί με περίπτερο και με χαρά θα περιμένει όλους για να το επισκεφθούν.

Εγγραφές για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας και για τους αγώνες της Άνοιξης

Οι εγγραφές για τον Αυθεντικό Μαραθώνιο Αθήνας γίνονται κάθε Δευτέρα στο στάδιο ΕΑΚ από ώρα 18.00 ως 19.00, και κάθε Πέμπτη στα γραφεία του ΣΔΥΒ στο Πανθεσσαλικό από ώρα 17.00 ως 17.30, με προθεσμία ως τη Δευτέρα 24 Ιουνίου. Εναλλακτικά με επικοινωνία με το ΔΣ, επίσης στον Κώστα Παλάντζα, τηλ. 6993953012. Με τους ίδιους τρόπους ο ΣΔΥΒ κάνει εγγραφές για όλους τους προσεχείς αγώνες της Άνοιξης, καθώς και για τον Γύρο Λίμνης Ιωαννίνων. Αναλυτικές πληροφορίες για τις εγγραφές για όλους τους αγώνες, δημοσιεύονται στο λινκ https://voloshalfmarathon.gr/sdyv.

spot_img

ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ! ΜΗΝ ΤΟ ΧΑΣΕΤΕ!

Εγγραφείτε στο Newsletter

- Μείνετε ενημερωμένοι με τα τελευταία νέα
- Δεν θα ξαναχάσετε ποτε μια σημαντική είδηση

Δεν στέλνουμε spam! Διαβάστε την [link]πολιτική απορρήτου[/link] μας για περισσότερες λεπτομέρειες.